Закуска – Био оризово мляко, пълнозърнеси овесени ядки, филиран бадем и чиа
Оризовото мляко е изключително полезно, тъй като има високо съдържание на манган и селен, които са мощни антиоксиданти и по този начин служат за предпазване от инфекции и рак.
Семената от чиа са пълни с витамини, минерали, антиоксиданти, омега-3 мастни киселини, фибри и протеини. Освен че са богат източник на полезни хранителни вещества, балансиращи кръвната захар и понижаващи холестерола.
Междинно хранене – Смути от пресни ягоди
Ягодите предлагат дневната стойност витамин С, както и манган, фолиева киселина и калий. С ниско съдържание на калории и мазнини, ягодите са богат източник на антоцианини, елагитанини, флавоноли, терпеноиди, както и фенолни и елагови киселини, всички фитонутриенти, които заедно действат силно противовъзпалително.
Обяд – Пуешко с ечемик и сладък картоф
Пуешкото месо е източник на протеини и съвсем малко мазнини, като същевременно осигурява витамини от група В и минерали като желязо, цинк, фосфор и селен.
Сладкият картоф е безценен зеленчук, богат на Витамин В6, С и Д, както и магнезий, калий и желязо, които подпомага дейността на панкреаса, като стабилизира и нивата на кръвната захар. Сладките картофи са сложни въглехидрати, което означава, че задействат отделянето на хормона серотонин в мозъка.
Салата – Морковена салата с копър и сусам
Морковът е зеленчук, богат на бетакаротин, който влияе благотворно върху зрението като цяло и проблемите с очите и витамин А, калций, фосфор и магнезий. Морковите имат страхотни сърдечно-съдови ползи и спомагат за подобряване на цялостната имунна функция.
Десерт – Желиран банан с белтъчен крем и свежи плодове
Вечеря – Сьомгова пъстърва с броколи на пара
Сьомговата пъстърва е една от най-богатите на омега-3 мастни киселини риби. Тя съдържа и витамин Д и селен, които също са за здравето. Тази риба е прекрасен източник на белтъчини, които ни доставят амино киселини. Редовната й консумация предотвратява сърдечно-съдови, ревматични и мозъчни заболявания.
Броколите отдавна са доказали своите хранителни достойнства с богатството си на витамин С, витамин К, бета-каротин, фолиева киселина и витамини от групата В (В1, В2, B3, B6), както и на калций, желязо, магнезий, калий и цинк. Най-ценната съставка в броколите е сулфорафанът, който предотвратява появата на рак на стомаха.