Skip to main content
0

„Храни се здравословно, спи добре,
дишай дълбоко и действай хармонично.“
– Петър Дънов

Доказано е, че средно човек спи в живота си 25 години. На практика това означава, че сънят е важна и отговорна част от битието ни. Той освен, че формира нашето здраве и благополучие, влияе и върху цялостното ни психо-физиологично състояние. По време на сън тялото се възстановява, мускулите се регенерират, а мозъкът обработва и съхранява информацията от деня.

Всеки спортуващ човек знае, че сънят е от съществено значение за възстановяването след тренировка. Именно така мускулите се възстановяват, регулира се и енергийният ни баланс, както и общата ни физическа кондиция.

жена работила до късно на бюро й се доспива

Колко часа трябва да спим

Всеки организъм е индивидуален и нуждата от сън е различна. Зависи от много фактори – възраст, физическа натовареност, заболявания и умствен труд. Медицината препоръчва 7-8 часа на нощ като здравословен сън. Важно е да се отбележи, че поддържането на редовен режим на сън, дори и през почивните дни, е от съществено значение за качеството на съня.

В свой доклад Националната фондация за съня препоръчва часове сън за различните възрастови групи да бъдат следните:

колко да спим на ден - таблица по колко часа сън са нужни на човек за денонощие спрямо възрастта

От особено значение за тялото е часовият диапазон, в който се осъществява сънят. Той не е еднакъв през светлата част от денонощието с този от тъмната. За пълноценен сън се препоръчва лягане между 22:00 и 23:00 часа. Мелатонинът – хормонът, отговорен за съня, започва да се произвежда около 21:00 часа, като пиковите му нива са между полунощ и 2:00 часа.

За оптимално възстановяване се препоръчва лягане не по-късно от 23:00 часа. Специалистите посочват, че качеството на съня се променя през нощта. Всеки час сън преди полунощ може да бъде по-полезен от същия след полунощ.

ИЗВОД: Спазването на редовен график на съня и осигуряването на подходящи условия за сън са ключови за пълноценна почивка и добро здраве.

препоръчителен час за лягане

Фазите на съня

Като всеки един физиологичен процес сънят преминава през определени фази, които осигуряват пълноценното възстановяване на организма. Първа фаза обхваща времето между будно състояние и сън. Тогава тялото и мозъкът започват да се отпускат и да минават в лек унес. При втората фаза телесната температура спада, а сърдечният ритъм и дишането се забавят. Настъпва дълбок сън.

Третата фаза е най-важна, тъй като през нея започва физическото възстановяване на тялото, отделя се растежният хормон, а мозъкът е в покой. Последната фаза е т.н REM фаза – мозъчната дейност се активизира и започваме да сънуваме. Мускулите на тялото са временно парализирани. Дълбокият сън е изключително ползотворен за възстановяването на тялото и мозъка. През него клетките се обновяват и имунната система се регенерира.

Как да спим правилно – има ли значение позата

Позата за сън е от огромно значение, която има съществена роля за качеството на съня и общото ни здраве. Правилната позиция може да подпомогне правилната поза на гръбначния стълб, да намали болките в гърба и врата и да подобри дишането по време на сън:

  • Спането по гръб се счита за една от най-препоръчителните. Именно така се поддържа гръбначния стълб в неутрално положение и се минимизира натискът върху лицето, което може да намали развитието на бръчки и акне.
  • Спането настрани пък може да намали хъркането и симптомите на гастроезофагеален рефлукс (препоръчително е да се спи на дясната страна).
  • Спането по корем не се препоръчва, тъй като може да доведе до напрежение в шията и гръбначния стълб. Тази поза може да причини болки и дискомфорт, особено при хора с проблеми в гърба или врата.

За да подобрим качеството на съня си, е важно да следваме определени практики:

таблица с практики за добър сън

ИЗВОД: Използването на подходящ матрак и възглавница са от особено значение за осигуряването на необходимата поддръжка и комфорт на тялото по време на сън.

мъж спи в поза с опъната ръка настрани

Колко калории горим, докато спим

По време на сън тялото продължава да изразходва енергия за поддържане на жизнените функции като дишане, кръвообращение и регулиране на телесната температура. Средно, човек изгаря около 50 калории на час по време на сън, като точният брой зависи от настоящето ни тегло и метаболизъм. Това означава, че човек с тегло около 80 килограма изгаря приблизително 35 калории на час, или общо около 280 калории при 8-часов сън. Интересно е да се отчете, че хора с по-голяма мускулна маса изгарят повече калории в покой.

Бърз тест: За да изчислим основния метаболизъм (BMR) на човек, можем да използваме формулата на Mifflin-St Jeor:

  • За мъже: BMR = 10 * тегло (кг) + 6.25 * височина (см) – 5 * възраст (години) + 5
  • За жени: BMR = 10 * тегло (кг) + 6.25 * височина (см) – 5 * възраст (години) – 161

Или на практика: Ако сте мъж на 30 години, с тегло 70 кг и височина 175 см, вашето BMR ще бъде:

  • BMR = 10 * 70 + 6.25 * 175 – 5 * 30 – 161 = около 1650 калории/дневно

Това е количеството калории, което тялото му би изразходвало в покой, за да поддържа основните си физиологични функции.

ИЗВОД: Сънят е здраве!

В своята книга “Защо спим?” Матю Уокър обобщава, че “колкото по-кратък е сънят ви, толкова по-кратък е животът ви. Така сред водещите причини за болести и смърт в развитите нации – като сърдечни заболявания, затлъстяване, деменция, диабет и рак, са причинно-следствените връзки с липсата на сън”. Спазването на добри навици за сън не само подобрява качеството на живот, но и подпомага постигането на фитнес целите и цялостното благополучие.

наспана жена със свежа сутрешна усмивка
Ако сте харесали статията ще сме Ви благодарни да я споделите,
за да може да бъде полезна на повече хора: